Kolegiata w myszyńcu na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > KOLEGIATA W MYSZYŃCU

KOLEGIATA W MYSZYŃCU

Kolegiata w Myszyńcu 
  

Kościół został  wybudowany   w latach 1909 – 1922 w stylu neogotyckim, z cegły. Kościół nie jest otynkowany, jest pięcionawowy. Ma długość 61 m, szerokość 30m, wysokość do sklepienia 18 m. Fasadę kościoła ozdabiają dwie wieże o wysokości 50 m.
Kościół w Myszyńcu należy do największych w diecezji łomżyńskiej. Posiada pięć naw i cztery przybudówki: zakrystia, a z drugiej strony kaplica oraz prezbiterium i dwie wieżyczki na froncie. W roku 1999 został wyniesiony do godności konkatedry - kolegiaty.
 
W kościele jest pięć ołtarzy: główny i dwa boczne są murowane, a dwa stare - drewniane. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Przemienienia Pańskiego; u góry ołtarza - rzeźba Świętej Trójcy. W ołtarzu bocznym po lewej stronie jest obraz św. Marcina, częściowo pokryty sukienką drewnianą i złoconą. U góry lewego ołtarza bocznego umieszczono obraz Przemienienia Pańskiego, a po bokach ołtarza stoją figury św. Stanisława biskupa i św. Wojciecha oraz symboliczne postacie. Obramienia ołtarza są bogato rzeźbione. Ołtarz boczny po prawej stronie posiada obraz św. Anny nauczającej Maryję, u góry jest obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po bokach stoją rzeźby św. Joachima i św. Anny oraz aniołów. Oba ołtarze i ich wystroje pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku. 

W świątyni  można podziwiać zabytki: kropielnicę z różowego granitu, monstrancję z 1731 roku, rzeźby Mojżesza z XVIII wieku, dwie postacie kobiece, dwa aniołki, św. Jana Nepomucena, 20 feretronów, lichtarz na paschał i krucyfiks, krzyż kuty żelazny, kielich (z XVIII w.), z XIX wieku – kielich. W 1999 roku powołano przy kolegiacie Myszyniecką Kapitułę Kolegiacką.
Kościół  położony  jest  po  prawej  stronie  drogi  z  Ostrołęki - Szczytna   przejerzdżając  koło  niego  wieczorem  widzimy  jak  jest   oświetlony  naprawdę  robi  wrażenie  .  Obiekt   godny  zwiedzenia .

Autor  :  Radosław  Mazurek

©2024 PoznajMazury.pl