Pałac galiny na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

PAŁAC GALINY

Pałac  Galiny

Pochodzący z XVI wieku pałac, wraz z parkiem i przyległym folwarkiem, jest dzisiaj własnością prywatną. W wyniku rozpoczętych w 1995 roku pracach remontowych całość kompleksu odzyskała dawno zapomnianą świetność. Praktycznie każdy element Pałacu, poczynając od fundamentów, przez dachy, stropy i tynki, na wymianie wszelkiego rodzaju instalacji kończąc, wymagał gruntownej renowacji. Obiekt ma dziś status jednego z najlepiej odrestaurowanych zabytków tego typu w kraju.

Więcej

Kompleks budynków, otaczających dziedziniec, to siedem połączonych ze sobą części: brama wjazdowa z wieżą zegarową, wozownia, stajnia, oficyna, oranżeria, budynek przypałacowy (narożny) z basztami oraz główny budynek pałacowy. Całość założenia, z lotu ptaka, przypomina literę U. Brama wjazdowa z zegarem, wieżyczką i znakiem rodowym Eulenburgów (właściciele obiektu do roku 1945), prowadzi na dziedziniec z podjazdem, którego centralną część wypełniają karminowo kwitnące róże.

Wnętrza budynków bramnych, pełniących niegdyś funkcję wozowni i stajni, zostały w pełni odrestaurowane, a ich wystrój bezpośrednio nawiązuje do stylu historycznego, w jakim pierwotnie urządzony był pałac. Przylegająca do wozowni oranżeria, posiada bezpośrednie wyjście na dziedziniec, a przenikające przez rośliny światło słoneczne tworzy niepowtarzalne efekty wizualne na stiukowych ścianach.

We wnętrzach oficyny, budynku głównego i przypałacowego w dalszym ciągu prowadzone są prace renowacyjne. Kontynuowane są również działania konserwatorskie zmierzające do adaptacji pałacowych piwnic.Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, ale bez większego problemu można go obejrzeć z zewnątrz i przejść się po wyjątkowo pięknym parku (który szczególnie zachwyca w maju). Pałac pełni funkcję hotelu, a obecnie przeprowadzany remont utrudnia wejście do środka, niedaleko znajduje się również pensjonat, należący do majątku Galin.
Galiny znajdują się 20km na wsch. od Lidzbarka Warmińskiego przy drodze 57. Jadąc od południa przy kościele należy skręcić w prawo. Pałac znajduje się na samym końcu drogi.
Żródło strona:www.palac-galiny.pl

©2019 PoznajMazury.pl