Wieża ciśnień w giżycku na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > WIEŻA CIŚNIEŃ W GIŻYCKU

WIEŻA CIŚNIEŃ W GIŻYCKU

WIEŻA  CIŚNIEŃ W GIŻYCKU
 
WIEŻA CIŚNIEŃ zwana Wodną Wieżą, wybudowana w 1900 r., zaopatrywała  Giżycko w bieżącą wodę, aż  do roku 1997. Znajduje się na wzgórzu przy skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Wodociągowej.  W całości zbudowana  z czerwonej nie otynkowanej cegły, w stylu neogotyckim, z ciekawymi sklepieniami zewnętrznymi wokół jej korony. 
 
Dwa herby nad wejściem: Mazurski i Miasta podkreślają  przynależność regionalną. Kiedyś w wieży znajdował się  zbiornik  wyrównawczy, który przez 97 lat, aż do chwili przebudowy wodociągów, rozprowadzał wodę do wszystkich mieszkań  /dawnego Lötzen dziś Giżycka/. Zbiornik wodny zaprojektował inż. Otto Intze. Umiejscowiony w kopule, zrobiony z  cynkowej blachy, wysoki na 3,80 m o  szerokości 8 m mieścił w sobie ok. 200 m3 wody.
 
Cała wieża ma wysokość 25 m, szerokość u podstawy 7,20 m, a korony 9,06 m. Wejście na górę,  zapewniają wewnętrzne kręte schody. Obecnie  /od 1966r./ wieża jest własnością  lokalnego przedsiębiorcy Henryka Górnego. Po wielkiej przebudowie wewnątrz, dobudowaniu kopuły, powiększeniu platformy widokowej z lunetami  i dodatkowych trzech pięter Wieża Górnego staje się niepowtarzalną atrakcją  turystyczną Giżycka.
 
Pokonując 129 stopni schodów  lub wjeżdżając windą można znaleźć się na najwyższej kondygnacji wieży, na wysokości 162 metrów n.p.m. Tu  mieści się kawiarnia. Z tej wysokości, przez lunety, można podziwiać  panoramę miasta, okoliczne wioski, lasy i jeziora - mazurskie krajobrazy.   We wnętrzu wieży znajduje się lokalne muzeum, którego eksponaty obrazują życie dawnych mieszkańców. 
 
Żródło : strona  www.gizycko.pl   opracowanie: Stefania Maślij
 

©2024 PoznajMazury.pl