Wilczy szaniec - gierłoż na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > WILCZY SZANIEC - GIERŁOŻ

WILCZY SZANIEC - GIERŁOŻ

WILCZY SZANIEC - GIERŁOŻ

W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe.
W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.
Tu decydowano o wykorzystaniu jeńców w niemieckim przemyśle zbrojeniowym;budowie nowych obozów koncentracyjnych.Tu wcielano w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy.Tu podejmowano zbrodnicze decyzje, dotyczące losów wielu narodów Europy.
Tu pracowali i przebywali m.in.: Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Dr Fritz Todt, Albert Speer i inni.POBYT HITLERA  W  WILCZYM  SZAŃCUHitler przybył do Wilczego Szańca wraz ze swoją świtą 24 czerwca 1941 roku. Tu spędził ponad 800 dni. Wokół jego osoby ogniskowało się życie wszystkich mieszkańców kwatery.
W roku 1944 kwaterę zamieszkiwało ponad dwa tysiące osób.LOKALIZACJA  I  BUDOWADecyzje o budowie podjęto jesienią 1940. O lokalizacji kwatery w tym miejscu zadecydowały następujące względy: Kętrzyński las znajdował się w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim. Miało to duże znaczenie psychologiczne (Plan Barbarossa przewidywał atak przeciwko ZSRR). Prusy Wschodnie były jednym z najbardziej ufortyfikowanych okręgów III Rzeszy. Na jego obszarze znajdowało się wiele twierdz (Giżycko, Toruń, Kłajpeda, Pilawa) i tzw. rejonów umocnionych z okopami przeciwpancernymi i zasiekami z drutu kolczastego.
OCHRONA I  MASKOWANIE
Za osobiste bezpieczeństwo Hitlera odpowiadała Służba Bezpieczeństwa Rzeszy - RSD, którą dowodził SS-Brigadenführer Rattenhuber. RSD składało się z dwóch grup. Do każdej z nich należało po dziesięciu funkcjonariuszy służby kryminalnej i kilkunastu członków gwardii przybocznej Hitlera.
ZNISZCZENIE KWATERY
W październiku 1944 roku oddziały Armii Czerwonej dotarły do wschodnich granic Prus Wschodnich. Dlatego też 20 listopada 1944 roku główną kwaterę przeniesiono do Zossen w pobliżu Berlina. Dwa dni później, wydano rozkaz zniszczenia Wilczego Szańca. Jego wykonanie nastąpiło nocą z 24 na 25 stycznia 1945 r. Potężne betonowe kloce leciały w powietrze na odległość 20-30 metrów.SPISEKPrzedłużająca się wojna ze Związkiem Radzieckim, niepowodzenia na froncie wschodnim, narastające problemy żywnościowe oraz naloty na miasta niemieckie od lata 1942 r. powodowały narastanie pesymistycznych nastrojów wśród ludności cywilnej. Po klęsce stalingradzkiej przerodziły się one w rezygnację, aby w końcu przybrać formę mniej lub bardziej aktywnego oporu, za którym zaczęły opowiadać się coraz szersze kręgi społeczeństwa.
ZAMACH NA  HITLERA 20 LIPCA 1944R.
Stauffenberg wraz ze swoim adiutantem Wernerem von Haeftenem pojawił się w Wilczym Szańcu 20 lipca przed południem. Jego samolot z Berlina wylądował opodal kwatery o godzinie 10.15. Około godz. 12.15 Stauffenberg oznajmił, że chciałby przed naradą odświeżyć się i zmienić koszulę. John von Freyend udostępnił mu w tym celu swój pokój. Haeften wszedł razem ze Stauffenbergiem do wskazanego pomieszczenia, aby pomóc jednorękiemu przy przebieraniu się oraz przygotowaniu ładunków wybuchowych.
Baza turystycznaWilczy Szaniec jest dostępny dla zwiedzających od 8.00 rano, aż do zapadnięcia zmroku.
W dawnym budynku Straży Przybocznej, mieści się hotel i restauracja - idealne miejsce dla zwiedzających okoliczne atrakcje oraz doskonała baza wypadowa dla szukających wypoczynku w Mazurskich lasach. Z Wilczego Szańca można zwiedzić okoliczne: Węgorzewo, Świętą Lipkę, Zamek w Reszlu, Mamerki, Kętrzyn lub Giżycko.
HOTEL (mieszczący się w budynku Straży Przybocznej) posiada 55 miejsc noclegowych:
•  4 pokoje 1 osobowe
•  24 pokoje 2 osobowe
•  1 pokój rodzinny, 3 osobowy
Wszystkie pokoje z łazienkami, bądź kabinami prysznicowymi i toaletami.
W recepcji hotelowej znajduje się stół do bilarda oraz telewizja satelitarna. Dla gości hotelowych, hotel oferuje bezpłatny parking. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który oprowadzi Państwa po Wilczym Szańcu, bądź zwiedzić kwaterę po wyznaczonych szlakach wedle własnego uznania.
W hotelu - w budynku dawnego bunkra, w którym mieściły się pomieszczenia Gwardii Przybocznej, znajduje się restauracja serwująca przepyszne dania kuchni mazurskiej. W sezonie letnim dla gości zwiedzających historyczne ruiny otwarty jest również ogródek piwny oraz snack bar. Restauracja posiada 80 miejsc.
Na przestronnym, zalesionym terenie usytuowane jest pole kempingowe z natryskami i dostępem do elektryczności.
Na terenie byłego lotniska nieopodal kwatery znajduje się siedziba aeroklubu "Krainy Jezior", gdzie można zamówić loty widokowe oraz wziąć udział w licznych imprezach lotniczych. Okolica zaprasza wędkarzy, grzybiarzy, amatorów sportów wodnych i jazdy konnej. Z pobliskiego Węgorzewa (30km) można malowniczą trasą, po starych, poniemieckich torach przejechać drezyną ręczną lub spalinową, aż do samej Gierłoży.CENNIKRezerwacje: +48 (89) 752 4429 Fax: +48 (89) 752 4432
Wilcze Gniazdo j.v. Sp. z o.o. Gierłoż, 11-400 KętrzynPrzewodnicyPo kwaterze oprowadzają gości przewodnicy władający językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim.
Szczególnie polecamy:
Jerzy Szynkowski, 11-400 Kętrzyn tel/fax: +48 (89) 752 42 94; kom. 0605052865
Jerzy Szynkowski jest autorem kilku wydawanych w Polsce i Niemczech przewodników o Mazurach oraz Wilczym Szańcu. Ostatnio wydana przez niego książka „Wilczy Szaniec. Informacje ogólne. Trasa zwiedzania. Zamach na Hitlera. Wspomnienia świadków” (224 strony), jest obszerną i wyjątkowo trafnie udokumentowaną publikacją. Zawiera ona informacje o funkcji, budowie, maskowaniu i atmosferze panującej w głównej kwaterze Hitlera w czasie II wojny światowej. Szczególnie dużo miejsca poświęca się zamachowi na Hitlera, dokonanemu przez pułkownika Clausa von Stauffenberga 20 lipca 1944 roku. Liczne odwołania do najnowszej literatury niemieckiej i polskiej, bogaty i trafnie dobrany materiał fotograficzny oraz ciekawe WSPOMNIENIA byłych mieszkańców i gości Wilczego Szańca (część II) stanowią o wyjątkowej atrakcyjności tej publikacji. Niniejsza witryna została opracowana na podstawie tej publikacji. (Do nabycia w Wilczym Szańcu w miejscowym kiosku lub przez zamówienie u autora). Zarówno w sprawie usług przewodnickich(wyłącznie osobom dorosłym) jak i nabycia ww. przewodnika proszę kontaktować się w godzinach od 18.00 do 20.00.

Źródło : strona www.wolfsschanze.home.pl

©2024 PoznajMazury.pl