Zespół pałacowy galiny na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > ZESPÓŁ PAŁACOWY GALINY

ZESPÓŁ PAŁACOWY GALINY

Zespół Pałacowy Galiny

   Zespół  pałacowo - parowy  obejmuje  obecnie  folwark  ze  stadniną  koni , pensjonatem  oraz  gospodą . Obecny  wygląd  mozemy  zawdzięczać  właścicielom  którzy  od  1995  roku  poddali  zespół  renowacji   i  odbudowie . Po  drugiej  wojnie  światowej   obiekt  uległ  dewastacji .
   Przez ponad 300 lat majątek pełnił funkcję jednej z ważniejszych siedzib rodowych na tych ziemiach. W końcowym okresie II Wojny Światowej Eulenburgowie zmuszeni zostali do ucieczki i pozostawienia swoich włości.
   Historia położonego w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego majątku ziemskiego w Galinach sięga czasów średniowiecza. Pierwsza informacja o Galinach pochodzi z roku 1336. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Heinrich Reuss von Plauen w roku 1486 przekazał, za poniesione zasługi, pochodzącemu z Saksonii rycerzowi Wend Illeburgowi na mocy nadania, tereny położone na obszarze zamieszkałym przez pruskie plemię Galindów. W Galinach stał wówczas niewielki, murowany kościół z połowy XIV wieku a cały obszar zajmował powierzchnie 114 włók. Przodkowie rodu Eulenburgów osiedlili się w Galinach, Wykach i Sątocznie, skąd przenieśli się do Prosny.

Autor : Radosław  Mazurek

©2019 PoznajMazury.pl