Jezioro Orzysz na warmii i mazurach. Poznaj jeziora na mazurach. Jezioro Orzysz
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Jeziora > Jezioro ORZYSZ

Jezioro ORZYSZ

JEZIORO   ORZYSZOrzysz (niem. Arys-See) - jezioro położone w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, przylega do granic miasta Orzysz. Linia brzegowa o nieregularnym kształcie, charakteryzująca się licznymi zatokami o różnej wielkości oraz długimi półwyspami o wąskich cyplach, głęboko wrzynającymi się w jezioro. W części południowej jeziora wydłużona zatoka oddzielona długim i krętym półwyspem od sąsiedniego Jeziora Wierzbińskiego (70 ha). Na północny – wschód od Orzysza. Jezioro typu rynnowego, ciągnące się z południa na północ, położone na wysokości 117 m. n.p.m. Jezioro o powierzchni 1070,7 ha o zróżnicowanej głębokości i na ogół o zalesionym brzegu.
Jezioro posiada 10 wysp o łącznej powierzchni, ok.74 ha. Największa z nich to Różany Ostrów zwana również Wyspą Róż (54 ha) - połączona mostem z lądem. Jezioro łączy się z pobliskimi zbiornikami za pomocą wielu strug, cieków i kanalików. Z jeziora wypływa rzeka Orzysza, łącząca akwen z położonymi niżej jeziorami Tyrkło i Śniardwy. Biegnie tędy szlak kajakowy.
Cechą charakterystyczną tego akwenu jest duża zmienność głębokości oraz bogata roślinność, do brzegów przylegają przeważnie lasy sosnowe i świerkowe.
Gatunki ryb: okoń, szczupak, płoć , leszcz
Dojazd  drogą  Orzysz-Ełk  i  za  Wierzbinami  skręcamy  w  lewo  .

©2019 PoznajMazury.pl