Rozogi Mazury noclegi informator o mazurach. Noclegi i kwatery w Rozogi
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

ROZOGI

Położenie i walory geograficzne

Gmina Rozogi położona jest w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, przy ważnym szlaku  komunikacyjnym Warszawa-Mazury, w regionie Zielone Płuca Polski, na pograniczu mazursko-kurpiowskim. Jest bramą wjazdową na Mazury.  
Od północy sąsiaduje z Gminą Świętajno, od wschodu z gminami Ruciane Nida i Pisz, od Zachodu z gminami Szczytno i Wielbark, zaś od południa i południowego wschodu z gminami typowo kurpiowskimi: Myszyniec i Łyse, które leżą w województwie mazowieckim.
Gmina Rozogi od 1 stycznia 1999r. należy do województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu szczycieńskiego w skład którego wchodzą również gminy: Pasym,  Dźwierzuty,  Świętajno,  Wielbark,  Jedwabno,  Szczytno.
Jest to gmina wiejska, o charakterze rolniczym bez rozwiniętego przemysłu, z gospodarką silnie zdominowaną przez rolnictwo indywidualne; przeważa hodowla bydła mlecznego - 65% rolników zajmuje się produkcją mleka.  Przeciętne prywatne gospodarstwo wynosi średnio 15 ha, powyżej 40 ha stanowią niespełna 1% gospodarstw rolnych.
Obszar gminy obejmuje znaczną część zlewni dwóch rzek Jerutki i Rozogi, wspaniałe lasy o nieskazitelnie czystym powietrzu, z dominującym najlepszej jakości gatunkiem sosny mazurskiej. Lasy i grunty leśne  zajmują   40% ogólnej powierzchni gminy. Stanowią one główny atut turystyczny gminy i dodatkowe źródło dochodów mieszkańców wsi.


Rys historyczny
Gmina Rozogi historycznie związana jest z ośrodkiem miejskim w Szczytnie. Powstanie Rozóg (1645 r.) i okolicznych, sąsiadujących wsi było wynikiem intensywnej kolonizacji, przeprowadzonej przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma, który w 1789 r. podniósł miejscowość Rozogi do rangi miasteczka.
Wiek XIX był dla mieszkańców Rozóg okresem walki o niepodległość.
Największy ich rozkwit nastąpił w II połowie XIX wieku. Okres I wojny światowej przyczynił się do znacznego unowocześnienia miejscowości. Kataklizm II wojny światowej spowodował zniszczenie Rozóg, ale ze względu na swe położenie zachowały się możliwości i tendencje dalszego rozwoju, które dzisiejsi mieszkańcy z powodzeniem wykorzystują.

Wykaz miejscowości wchodzących w skład gminy Rozogi
1. Antonia
2. Borki Rozowskie
3. Dąbrowy
4. Faryny
5. Kiełbasy
6. Kilimany
7. Klon
8. Kokoszki
9. Kowalik
10. Księży Lasek
11. Kwiatuszki Wielkie
12. Suchorowiec
13. Lipniak
14. Łuka
15. Orzeszki
16. Nowy Suchoros
17. Radostowo
18. Rozogi
19. Spaliny Małe
20. Spaliny Wielkie
21. Wilamowo
22. Wujaki
23. Wysoki Grąd
24. Występ
25. Zawojki

  • Twój notes:
©2024 PoznajMazury.pl