Kolej wąskotorowa ełk na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > KOLEJ WĄSKOTOROWA EŁK

KOLEJ WĄSKOTOROWA EŁK

KOLEJ WĄSKOTOROWA  EŁK


    Ełcka Kolej Wąskotorowa - dzięki niej Ełk znajduje się w gronie zaledwie kilkunastu miast w Polsce posiadających ten niezwykły środek lokomocji. Kolej skonstruowano w latach 1911 - 1918. W 1992 roku została uznana za zabytek techniki, rok później inaugurowano uroczyście pierwszy w jej dziejach sezon turystyczny. Pomimo jej wieku kolejka nadal jest sprawna i cieszy się powodzeniem wśród turystów, zwłaszcza tych najmłodszych.
Nieśpiesznym tempem, parowóz ciągnący chybotliwe wagoniki powiezie nas w najbardziej urokliwe zakątki ziemi ełckiej. Kolejarze szczególnej uwadze polecają wycieczkę do Sypitek i nad jezioro Nieciecz, koło Romanowa. Na specjalne życzenie możliwe jest zorganizowanie na trasie przejazdu ogniska z kiełbaską.
Kolejka jest linią jednotorową o szerokości 750 mm i długości całkowitej 48 km, biegnącą z Ełku do Turowa z odgałęzieniem w Laskach Małych o długości 10 km do Zawad.
Wyjątkowość toru ełckiego polega na jego połączeniu z torem szerokim. Specjalna technika umożliwia przejazd na wąskim torze dużych wagonów normalnotorowych.
Nadzwyczajną atrakcją są przejazdy pociągami retro. Zaznaczamy, że w tego typu pociągu nie istnieje zakaz wyglądania przez okno - wprost przeciwnie, jest dość czasu na to, aby w trakcie przejażdżki opalić twarz.
W programie wycieczki można również uwzględnić zwiedzanie zabytkowej parowozowni. I tak oto, w atmosferze przenoszącej nas do innej epoki, upłynie cały dzień.

Aby skorzystać z oferty wystarczy zadzwonić doi pod numer (087) 610-00-00.
Ełcka Kolej Wąskotorowa
19-300 Ełk, ul. Wąski Tor 1
tel. (087) 610-00-00

©2021 PoznajMazury.pl