Kościół pw. św. jakuba starszego w olsztynie na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JAKUBA STARSZEGO W OLSZTYNIE

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JAKUBA STARSZEGO W OLSZTYNIE

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JAKUBA  STARSZEGO  W  OLSZTYNIE

Jest  bazyliką  mniejszą  , współ katedrą  diecezji  warmińskiej .   kościół zbudowany w II poł. XIV wieku. W 1596 wieżę kościoła (w części drewnianą) zastąpiono nową. Utrzymana była, jak cały kościół, w stylu gotyckim. Miała 63 m wys. Kościół nie jest orientowany. W 1721 przebudował go Piotr Olchowski z Reszla (kaplice boczne). W 1864 kościół groził ruiną i musiano go zamknąć. Oddano go do użytku po generalnym remoncie z lat 1866-1868, ale prace nad restauracją wnętrza i nadaniem mu neogotyckiego poloru trwały jeszcze kilkanaście lat.
Co najmniej od 1565 (brak danych dla wcześniejszego okresu) wygłaszano w kościele kazania po polsku.
Niegdyś  wyposażenie  kościoła  było  znacznie  bogatsze  ,  jednak  zimą  1807 roku  wnętrze  kościoła  posłużyło  za  więzienie  dla  jeńców  rosyjskich  , zamkniętych  w  nim przez Francuzów , zmarznięci  Rosjanie  spalili  wówczas  praktycznie  wszystkie drewniane  elementy  znajdujące się  wewnątrz  kościoła . W 1896 z nieznanych przyczyn wybuchł w kościele pożar który  można powiedzieć dopełnił  fale  zniszczeń  rozpoczętych  przez  Rosjan i  wyrządził sporo strat .
W latach 1898-1900 był tu organistą Feliks Nowowiejski, kompozytor "Roty" i "Legendy Bałtyku", a w latach 1979-1981 biskup Józef Glemp (późniejszy prymas Polski) zarządzał stąd diecezją warmińską. Od 1945 prokatedra, od 1973 konkatedra, od 2004 bazylika mniejsza. Latem odbywają się w niej Olsztyńskie Koncerty Organowe.

©2024 PoznajMazury.pl