Kościół św. jana chrzciciela w bartoszycach na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA W BARTOSZYCACH

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA W BARTOSZYCACH

Kościół św. Jana Chrzciciela w  Bartoszycach

 
Położony w północno - wschodniej części miasta na lewym brzegu Łyny. Jest to jednonawowy kościół, założony na planie prostokąta. Prezbiterium nie jest wydzielone, od południa znajduje się kruchta a od północy zakrystia. Najstarszą częścią ołtarza głównego w tym kościele jest ceglana mensa gotycka. Rzeźby ołtarzowe przedstawiające Pasję, odnowione w latach 1860 i 1913, pochodzą z roku 1720 , z kręgu Krausa. Po obu ich stronach wznoszą się jonizujące kolumny na cokołach, między nimi zaś figury Mojżesza i Jana Chrzciciela, po bokach Chleb i Wino, powyżej oddzielone architrawem i gzymsem dwa anioły z narzędziami Męki, w nasadce między czterema kolumnami postacie Aarona i Jana Ewangelisty, w zwieńczeniu Chrystus Triumfator.

Ambona pochodzi z roku 1706. Wspiera się na figurze anioła. Pomiędzy kręconymi kolumnami korynckimi wyrzeźbiono w niej postacie Chrystusa, ewangelistów i proroków, ornament z owoców i kłosów, nad poręczami motyw akantu, na drzwiach płaskorzeźbę Ecce Homo. Baldachim ozdobiono walutami, figurami rzeźbionymi i zwieńczono rzeźbą pelikana karmiącego pisklęta.


Pierwsza wzmianka o Kościele św. Jana Chrzciciela pochodzi z roku 1484. Pochodzenie tego kościoła jest dość zagadkowe. Na ogół przypuszcza się, że zbudowano go na miejscu kaplicy przyzamkowej, o której posiadamy wiadomość z roku 1404, zburzonej wraz z zamkiem pół wieku później przez mieszczan bartoszyckich podczas antykrzyżackiego powstania, poprzedzającego wojnę trzynastoletnia. Hipoteza ta ma jednakże słabe punkty. Krzyżacy budowali zwykle kaplice zamkowe albo wewnątrz zamków albo tuż przy nich, nigdy zaś w tak znacznym od nich oddaleniu. Niezrozumiałe jest także, po co i dla kogo miano wznosić tak dużą budowle sakralna już po zburzeniu zamku w odległości kilkuset metrów od zabudowań miejskich. Dlatego niektórzy badacze, jak na przykład Hein uważają, że Kościół św. Jana Chrzciciela powstał w latach 1326-1332 wewnątrz miasta, podczas jego pierwszej nieudanej lokacji. Jeśliby ta hipoteza była słuszna, kościół Świętego Jana Chrzciciela trzeba by było uznać za najstarszą świątynię bartoszycką. Od roku 1945 służy ona katolikom.
źródło  strona  miasta  i  gminy  Bartoszyce.
 

©2023 PoznajMazury.pl