Polowe bunkry henricha himmlera koło pozezdrza ( na trasie wegorzewo-giżycko) na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > POLOWE BUNKRY HENRICHA HIMMLERA KOŁO POZEZDRZA ( NA TRASIE WEGORZEWO-GIŻYCKO)

POLOWE BUNKRY HENRICHA HIMMLERA KOŁO POZEZDRZA ( NA TRASIE WEGORZEWO-GIŻYCKO)

POLOWE BUNKRY  HENRICHA HIMMLERA   KOŁO   POZEZDRZA ( NA  TRASIE  WEGORZEWO-GIŻYCKO)

W czasie drugiej wojny światowej w okolicach Pozezdrza zlokalizowano kwaterę główną dowódcy SS i Policji Heinricha Himmlera, która występowała pod kryptonimem "Hochwald". Teren kwatery otoczony był pasem pól minowych, odgrodzonych płotem z siatki i drutu kolczastego. Zakwaterowany był tu batalion policji, który wchodził w skład oddziałów przewidzianych do obrony kwatery Himmlera i OKW w Gierłoży oraz obserwacji trójkąta Kętrzyn - Węgorzewo - Giżycko. Kwatera ukryta w lesie składała się z 9 obiektów: 5 schronów o dwu metrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego - Himmlera. Wszystkie schrony o odporności "B" zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców. Najciekawszym i najlepiej zachowanym obiektem kwatery jest umieszczony centralnie ogromny schron dowódcy SS i Policji Heinricha Himmlera (21,4 x 19,3 m), który w roku 1944 został przebudowany. Stropy i ściany były podwójne, gdyż pierwotny schron typu "B" o grubości stropów i ścian 2 m został obudowany tzw. płaszczem ochronnym analogicznie jak w kwaterze Himmlera. W dniu 16 września 1944 roku Himmler spotkał się tu z generałem Andrejem Własowem dowódcą ROA tj. Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. Kwatera Himmlera została opuszczona przez jej mieszkańców w dniu 20 listopada 1944 roku a 24 stycznia 1945
roku saperzy niemieccy wysadzili ja w Powietrze.
Źródło : strona  Gminy  Pozezdrze  www.pozezdrze.pl
Heinrich Himmler (ur. 7 października 1900 w Monachium, zm. 23 maja 1945 w Lüneburgu) – jeden z głównych przywódców Niemiec hitlerowskich i zbrodniarzy II wojny światowej; współtwórca i szef kolejno: SS (od 1929), Gestapo (od 1934), policji (od 1936), minister spraw wewnętrznych (od 1943).
Urodził się i wychował w katolickiej rodzinie mieszczańskiej. Ze względu na stan zdrowia zrezygnował z kariery wojskowej na rzecz studiów rolniczych. W 1922 roku uzyskał tytuł inżyniera biologa. W trakcie studiów zaangażował się w politykę po stronie nazistów. Wziął udział w puczu monachijskim w 1923 roku. 6 stycznia 1929 roku został Reichsführerem SS (bojówek Schutz-Staffeln), stanął na jego czele. Był członkiem okultystycznego Towarzystwa Thule.
Po przejęciu w Niemczech władzy przez Narodowych Socjalistów Adolfa Hitlera, 20 marca 1933 na mocy zarządzenia Heinricha Himmlera powstał obóz koncentracyjny w Dachau. W 1934 przejął po Göringu kierowanie Gestapo (tajna policja polityczna). Uczestniczył w krwawej likwidacji kierownictwa SA (Noc długich noży). W 1936 roku objął stanowisko zwierzchnika policji III Rzeszy. Był pomysłodawcą Lebensbornów czyli miejsc, w których dobierano pary rodzicielskie w celu zapewnienia czystego rasowo potomstwa. Podczas drugiej wojny światowej Himmler realizował działania zmierzające do eksterminacji ludności żydowskiej, cygańskiej oraz słowiańskiej na podbitych terenach. Był twórcą obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. W sierpniu 1939 roku wraz z Reinhardem Heydrichem zaplanował zainscenizowany polski napad na stację radiową w Gliwicach mający posłużyć jako jedna z przyczyn wkroczenia wojsk niemieckich do Polski.
W październiku 1939 został mianowany komisarzem Rzeszy do spraw umacniania niemieckich wartości narodowych. Pierwszym ze zrealizowanych przez niego zadań było rozpoczęcie przymusowej deportacji Polaków i Żydów z polskich terenów, które zostały wcielone do Rzeszy. 24 kwietnia 1940 roku Himmler wydał rozkaz utworzenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W czerwcu 1941 wydał komendantowi tego obozu, Rudolfowi Hössowi polecenie zbudowania obiektów do gazowania więźniów[potrzebne źródło]. W styczniu 1942 wydał Głównemu Urzędowi Gospodarki i Administracji Rzeszy polecenie wsparcia koncernów zbrojeniowych pracą więźniów. W tym samym roku zezwolił na prowadzenie w obozach koncentracyjnych szeregu doświadczeń medycznych na ludziach. 8 października 1943 roku Himmler nakazał utworzenie przy wszystkich placówkach gestapo wyższego szczebla Wielkich Komisji Specjalnych do walki z sabotażem. 11 czerwca 1943 roku wydał rozkaz zlikwidowania wszystkich gett żydowskich na obszarze Polski, a 21 czerwca także na okupowanych obszarach Rosji. 26 listopada 1944 roku Himmler został mianowany na stanowisko naczelnego dowódcy wojskowego Górnego Renu. W okresie od 24 stycznia do 22 marca 1945 roku był głównodowodzącym Grupą Armii Wisła. 20 kwietnia 1945 Himmler opuścił Berlin, do którego zbliżyły się już wojska radzieckie i wyjechał do Szlezwik-Holsztynu. Adolf Hitler w podpisanym w dniu 29 kwietnia 1945 roku testamencie politycznym pozbawił Himmlera członkostwa NSDAP za podjęcie próby nawiązania kontaktów z aliantami za pośrednictwem Czerwonego Krzyża.
8 maja 1945 r, Himmler wyposażony w dokumenty Heinricha Scherzingera (policjant, bardzo podobny do Himmlera), wraz z 14 ss-manami, w tym z osobistym lekarzem-chirurgiem, wyruszył na południe Niemiec. Grupa ta chciała przypominać zdemobilizowaną jednostkę żandarmerii polowej. Himmler został aresztowany przez Brytyjczyków, zidentyfikowany i osadzony w obozie Westertimke k. Lüneburga w Niemczech.
Popełnił samobójstwo poprzez połknięcie cyjanku potasu w czasie próby przesłuchania 23 maja 1945 roku. Prawdopodobnie tuż przed śmiercią krzyknął Ich Bin Heinrich Himmler ! (Nazywam się Heinrich Himmler !). Dokumenty z sekcji zwłok zostały utajnione na okres 100 lat, od roku 1945. Dlatego nie jest jednoznacznie pewne czy Heinrich Himmler popełnił samobójstwo i jakie były jego losy. Dopiero ujawnienie tajnych akt da ostateczną odpowiedź.


Źródło : Wikipedia ,  autorzy : anacondabot, A., Aburski, Adalbertus, AlleborgoBot, AndrzejzHelu, Arek1979, Asdfgh123, Asterion, Bacus15, Berasategui, Bot-Schafter, BotMultichill, Chobot, CommonsDelinker, Daniel79, Delta 51, Erwin-Bot, Eskimbot, Eteru, FovorekIVrzeszy, Galileo01, Gregul, Grzegorz Wysocki, Gładka, Idioma-bot, Inkwizytor, Interfector, Jakubhal, JAnDbot, Jersz, Kazik Rex, Krzys, Lancelot, Lcamtuf, Lestat, Loveless, Maire, Marek Banach, MastiBot, Matt, Megaloceros, Mix321, Odder, Panterka, Pawmal1983, PC, Qblik, Qwertyy, Rei-bot, Rklisowski, Robbot, Shaqspeare, SieBot, Siedlaro, Sieger, Silthor, Szumyk, Szwedzki, Tawbot, Thijs!bot, Togo, Toldo1992, Tsca.bot, TXiKiBoT, VolkovBot, WarX, WarXboT, Wikinger, Xabi, Yakubek, YarluBot, YonaBot, Yurik, YurikBot

©2024 PoznajMazury.pl