Pomik z i wojny światowej w olecku na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > POMIK Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W OLECKU

POMIK Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W OLECKU

Pomnik z I wojny światowej w OleckuPomnik ofiar I wojny światowej - monumentalna kamienna budowla z mieczami na kolumnach położony jest w W parku miejskim. Obok most nad nieistniejącą linią kolei wąskotorowej. W pobliżu kompleks sportowy z plażą i molo, stadion, korty tenisowe i okalający go tor wyścigów konnych. 19 lipca 1925 roku położono w parku miejskim kamień węgielny pod budowę pomnika ku czci poległych żołnierzy w czasie wojny światowej. Po dwóch latach pomnik ten odsłonięty został 11 września 1927 roku.
Olecki monument, drugi pod względem wielkości w Prusach Wschodnich, wystawiony został z inicjatywy ówczesnego starosty dr Wachsmanna. Jego wymowę polityczną jednoznacznie określał napis, jaki widniał na całej długości wewnętrznej strony półkolistego kamiennego muru, złożony z dużych brązowych liter: "Boże, usłysz nasze błagania i spraw, ażeby znowu powstały silne Niemcy". Szerokość 20 metrów a wysokość 10 metrów.
Tu, pod pomnik olecki, przybywały wycieczki młodzieży niemieckiej, której zaszczepiano w tym przygranicznym mieście i okolicy, usłanej grobami poległych, idee odwetu i wielkomocarstwowego. Całość kompleksu nosiła nazwę Parku Hindenburga.  
Pomnik przetrwała do dzisiejszych czasów w bardzo dobrym stanie. W 2004 roku wykonano gruntowny remont i przebudowa pomnika.

©2021 PoznajMazury.pl