Śluza leśniewo dolne na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > ŚLUZA LEŚNIEWO DOLNE

ŚLUZA LEŚNIEWO DOLNE

ŚLUZA  -  LEŚNIEWO   GÓRNE / DOLNE   

W Kolonii Leśniewo znajdują się dwie nieukończone śluzy: Leśniewo Dolne (15% zaawansowania budowy) i ok. 900 m za nią śluza Leśniewo Górne (30 % zaawansowania budowy). Na przedniej ścianie korpusu śluzy widoczna odciśnięta hitlerowska odznaka, ślad po metalowej „wronie”. Do ciekawych obiektów hydrotechnicznych należy również elektrownia wodna w Ołowniku z 1939 roku-obecnie własność prywatna.Idąc 4 km od Mamerek wzdłuż Kanału Mazurskiego, można podziwiać „prace budowlane” bobrów budujących swe tamy. Dochodzimy do ogromnej śluzy w Leśniewie Górnym, która posiada komorę o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, długości 46 m.

Do prawie ukończonej budowli położonej w środku lasu nie zdążono doprowadzić kanału. Legenda, iż Niemcy planowali użycie kanału do transportu łodzi podwodnych a w Mamerkach miały być one produkowane lub remontowane, nie znalazła dotychczas potwierdzenia  w źródłach historycznych.  Kanał Mazurski nigdy nie został ukończony, miał połączyć Jeziora Mazurskie z rzeką Pregołą w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku. Budowę kanału rozpoczęto w 1911 roku, po raz pierwszy została ona przerwana przez I wojnę światową. Drugi etap, energicznie prowadzony od 1934 roku przerwały działania wojenne, po zakończeniu wojny budowa nie została wznowiona.

Kanał był projektowany do przepływu statków o wyporności 240 ton i przebiega w sztucznych wykopach lub specjalnych nasypach ziemnych. Dla pokonania 111 metrów różnicy poziomów między Łyną i Mamrami zbudowano dziesięć olbrzymich śluz, w tym pięć po stronie polskiej. Długość kanału wynosi 51,5 km, na terenie Polski 22 km .

©2022 PoznajMazury.pl