Zamek ostróda na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

ZAMEK OSTRÓDA

ZAMEK  OSTRÓDA

Zamek w Ostródzie stanowiący siedzibę wójta, został zbudowany w latach 1349-80. Usytuowano go przy ujściu Drwęcy do jez. Drwęckiego. W roku 1381 został spalony przez Kiejstuta i odbudowywano go do 1397 roku. Założenie wzniesiono z cegły na planie prawie kwadratu o wymiarach 44,7x45,2 m. Wokół dziedzińca stanęły cztery dwukondygnacyjne, podpiwniczone skrzydła. Na osi skrzydła zachodniego umieszczono bramę wjazdową poprzedzoną przedbramiem. Dziedziniec, na którym znajdowała się studnia, był otoczony drewnianymi krużgankami.
Zamek w Ostródzie nie posiadał wieży. Od strony miasta oddzielała go fosa zasilana wodą z Drwęcy. W drugiej ćwierci XVI wieku umieszczono na zamku starostwo. W XVII wieku otoczono warownię wałami i bastionami ziemnymi. W 1788 roku wybuch magazynu prochu całkowicie zniszczył skrzydło wschodnie. Pozostałe skrzydła zostały odbudowane.  W 1807 roku na zamku gościł cesarz Napoleon Bonaparte. W późniejszym okresie w podupadłej warowni mieściły się urzędy powiatu i sąd. W 1945 roku zamek został zrujnowany i spłonął. W 1977 roku podjęto odbudowę zrujnowanej budowli. Obecnie w zamku mieszczą się instytucje kulturalne.
      Ostróda znajduje się 130 km na południowy-wschód od Gdańska na skrzyżowaniu dróg nr.7 z Gdańska do Warszawy i nr.16 z Grudziądza do Olsztyna. Zamek znajduje się w centrum miasta przy ujściu Drwęcy do jez.Drwęckiego.

©2023 PoznajMazury.pl