Zamek w olecku na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

ZAMEK W OLECKU

Zamek olecki

  Zamek  położony  jest  na  wzniesieniu  nad  jeiorem  oleckim  w  bardzo  dogodnym  miejscu  pod  wezględem  obronnym  ponieważ  z  dwóch  stron  otaczały  go  wody  jeziora  a  z  trzeciej  rzeka  , także  do  zabezpieczenia  została  tylko  czwarta  południowa  strona .
  Zamek  olecki  był  zbudowany  przez  Fryderyka  Wilhelma (1640-1680) , i  był  siedzibą  starostów  książęcych .
 Na parterze mieściło się mieszkanie starosty. Z dużej sieni wchodziło się do kuchni i pomieszczeń mieszkalnych, a na zewnątrz zamku - w kierunku jeziora. Północno-zachodnie skrzydło przecinał przejazd z obu stron, przy którym znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, jak: piekarnia, piwiarnia, słodownia i przyległy do niej pokój służby. Po stronie południowo-wschodniej położone były kancelarie - urzędowa i dworska, pomieszczenia służbowe oraz pokoje dla osób towarzyszących przyjezdnym gościom. W części środkowej skrzydła, od strony miasta, znajdowała się izba dla służby, wozownia oraz dwie stajnie: dla koni gości (18 stanowisk) i dla koni miejscowego starostwa (12 stanowisk). Na górnej kondygnacji, przeznaczonej głównie na mieszkania dla rodziny elektora Fryderyka  Wilhelma , skrzydła północno-wschodnie i północno-zachodnie były połączone. Z ośmiokątnej wieży, do której wchodziło się tylko z dziedzińca, główne schody prowadziły do dużej sieni; na lewo z sieni znajdowało się wejście do obszernej sali, a na prawo do większych i mniejszych pomieszczeń mieszkalnych, pokojów i komnat z widokiem na jezioro i dziedziniec wewnętrzny (przygotowanych prawdopodobnie dla księcia elektora i jego żony).
W południowo-wschodnim skrzydle zamku położone były dalsze pomieszczenia służbowe dla administracji. Obok nich mieściły się lepiej zapewne wyposażone pokoje i komnaty dla gości i osób towarzyszących księciu. Na całej długości skrzydła górnej kondygnacji od strony miasta znajdował się magazyn.

W XVIII wieku zamek olecki zaczął niszczeć, a po likwidacji urzędu starostów książęcych - w wyniku przeprowadzonej w Prusach reformy administracji publicznej - przekazano go stadninie państwowej.
W roku 1822 zamek spłonął całkowicie i nie został już odbudowany. 
Pod koniec XIX wieku ruiny zamku zostały usunięte, a na ich miejscu stanął w 1897 roku nowy budynek starostwa powiatowego .W czasie robót wykopaliskowych, prowadzonych w latach osiemdziesiątych XX wieku od strony południowej budynku dawnego starostwa, odsłonięto fragmenty konstrukcji siedemnastowiecznego zamku z wyraźnie widoczną basztą narożną tej starej budowli.

Autor:  Radosław  Mazurek

©2021 PoznajMazury.pl